Simptomi alergije - kašalj
mag. farm. Jelena Kostić Valčić
Jedan od simptoma alergije je neprekidan, iritantni kašalj.
Pokretanjem pojačanog imunog odgovora i oslobađanjem histamina dolazi do curenja nosa, kašlja, kihanja i oticanja nazalne sluznice, pa počinjemo da osjećamo simptome slične prehladi čak i u njenom odsustvu.
Ovaj tekst opisuje simptome kašlja uzrokovanog alergijama i nudi savjete i rješenja o odgovarajućoj prevenciji i biljnim lijekovima koji će pomoći kod ovog neprijatnog simptoma.
Šta utiče na pojavu kašlja kao simptoma alergije?
Genetska predispozicija i porodična historija alergijskih bolesti
Istraživanja su pokazala da djeca čiji jedan roditelj ima neku vrstu alergije imaju 33% šanse za razvoj alergija. Ako oba roditelja imaju alergije, vjerovatnoća je čak 70%.
Spoljašnji faktori – povećana koncentracija alergena uslijed promjene sredine boravka ili nastupanja sezone cvijetanja biljaka.
Glavni uzrok alergijskog kašlja je sluz koja klizi iz nosne šupljine niz grlo nadražujući nervne završetke i izazivajući kašalj.
Najčešće je u pitanju suhi, nadražajni kašalj ali može se u nekim slučajevima manifestovati kao produktivni kašalj.
Najuporniji je noću kada se javlja neprestano golicanje zadnjeg dijela grla i često se mogu javiti svrbež u očima i kihanje.
Karakteristike alergijskog kašlja
- intentenzitet i upornost,
- trajanje sve vrijeme dok su alergeni prisutni,
- otežano disanje na nos,
- otečenost nosne sluznice,
- suzenje i svrbež očiju,
- otežano disanje ili gušenje,
- curenje nosa, svrbež i bol u grlu,
- uglavnom nema povišene tjelesne temperature.
Da li je kašalj baš uvijek simptom svake alergije?
Svaki organizam različito reaguje na nadražaje iz okoline, tako da je sve individualno. Nekada i mala promjena u količini alergena može dovesti do pojave ovog simptoma, čak i ako prethodnih godina, na primjer, niste reagovali na taj način.
Alergijski kašalj može biti sezonskog karaktera (uglavnom u jesen ili proleće), a može trajati tokom cijele godine zavisno od vrste alergena (npr. grinje, prašina, hladnoća, polen) koji izazivaju kašalj.
Kako bi se dijagnostifikovala osetljivost, rade se testovi na koži ili putem krvi i označava koncentracija antitijela IgE koji su svojstveni za pojedine alergene.