Upala sinusa, najteži simptomi i ključni savjeti
Pročitajte intervju s prim. mr sci. Gordanom Šukalo, dr. med., specijalistom otorinolaringologije, koja se za biramzdravlje.ba, osvrnula na temu problema upale sinusa, prehlade i gripe, ističući najteže simptome i ključne savjete za prevenciju i liječenje.
Šta je to sinuzitis i kako nastaje?
Sinusitis je upala sluznice paranazalnih šupljina. Često se uz upalu sluznice sinusa bude i upala sluznice nosa tako da uvijek govorimo o rinosinusitisu kao jednom entititu. Rinosinusitis se dijeli na akutni i hronični, a nastaje zbog neadekvatne drenaže i začepljenja ulaza sinusa udruženo sa infekcijom i/ili alergijom.
Uzročnici akutnog rinosinusitisa su Streptococcus pneumoniae, Haemophillus influenza i Moraxella cattharalis kao aerobne bakterije dok se anaerobne bakterije rjeđe izoluju.
Postoje i kataralni oblici akutnog rinosinusitisa. Oni nastaju kao posljedica virusnih infekcija gornjeg respiratornog trakta.
Hronični rinosinusitis može biti alergijski, vazomotorni ili nastati kao posljedica anatomskih promjena koje ometaju drenažu sinusa, a rjeđe se javlja kao posljedica poremećaja mukocilijarnog transporta. Štetni utjecaji iz okoliša, štetni plinovi, duhanski dim te nagle promjene temperature i vlaznosti zraka doprinose razvoju hroničnog rinosinusitisa. Ova stanja poremete normalni protok sluzi, izazivaju otok sinusa koji traje duže od 3 mjeseca.
Koji su najteži simptomi upale sinusa?
Povišena tjelesna temperature, glavobolja, začepljenost nosa I sekrecija iz nosa ukazuju na akutni rinosinusitis.Ako se ne liječi pravovremeno i efikasno mogu se javiti komplikacije u smislu upale orbite oka, okolnih kostiju i centralnog nervnog sistema.
Kod hroničnog sinusitisa pacijenti imaju glavobolju, začepljenost nosa i postnazalnu sekreciju, te tegobe traju danima ili mjesecima sa kraćim ili dužim asimptomatskim vremenskim periodima. Pacijenti sa hroničnim rinosinusitisom se žale na pospanost, umor i na smanjenje radne sposobnosti i koncentracije.
Da li se upala sinusa može prevenirati?
Nemoguće je spriječiti nastanak prehlade i akutnog rinosinusitisa, ali adekvatnom terapijom može se spriječiti razvoj hrončnog rinosinuitisa na način da osiguramo pacijentu prohodnost oba zajednička nosna hodnika i drenažu pranazalnih šupljina za vrijeme akutne infekcije kao i neposredno nakon završene infekcije onoliko dugo koliko je to potrebno.
Razvoj hroničnog rinosinusitisa možemo spriječiti adekvatnim tretiranjem alergijske ili vazomotorne reakcije sluznice nosa, ovlaživanjem zraka u sezoni grijanje u zimskom periodu godine. Vrlo je važno i čišćenje filtera klima uređaja te izbjegavanje dima cigarete ili nekig drugih tvari za koje primjećujemo da nam izazivaju napade kihanja, peckanje ociju ili sekreciju iz nosa .
Posebna priča, u sklopu priče o prevenciji je dobra kontrola hroničnog rinosinusitisa radi prevecije nastanka nazalne polipoze koja je definitvno veliki terapijski izazov i danas u savremenoj rinologiji.
Kako se liječi upala sinusa?
Akutni rinosinusitis se liječi nazalnim degongestivima, mirovanjem i uglavnom je u domenu nadležnog doktora porodične medicine koji će prema potrebi uključiti adekvantu antibiotsku terapiju.
Hronični rinosinusitis bez obzira na etiologiju je u domeni otorinolaringologa te podrazumijeva nazalne kortikosteroide, antihistaminike po potrebi, antibiotike samo u slučaju bakterijske superinfekcije.
I kod akutnog, a pogotovo u slučaju hroničnog rinosinusitisa preporučuje se primjena lijekova koji ubrzavaju eliminaciju sekreta iz sinusa i nosa, smanjenjuju pritisak te otklanjaju zapušenost nosa kao što je SINOLPAN FORTE. To je preparat koji igra važnu ulogu u terapiji hroničnog rinosinusitisa na zadovoljstvo naših pacijenata unazad nekoliko godina .
Kod hroničnog rinosinusitisa sa ili bez nosne polipoze na raspolaganju nam stoji neinvazivna intervencija primjenom radiofrekvetnih talasa radi evakuacije patološkog sadržaja i redukcije nosnih školjki s tim da pacijenti nakon intervecije i dalje moraju biti na odgovarajućoj terapiji radi prevencije recidiva.
Danas se u svjetskoj literaturi a i kod nas sve više govori o primjeni imunobiološke terapije u tertmanu hroničnog rinosinusitisa sa ili bez nosne polipoze ali zbog ograničene dostupnosti i visoke cijene lijeka još nije u širokoj primjeni.
Koji su to prirodni lijekovi koji se koriste u liječenju upale sinusa?
U prvom redu je to navedeni lijek Sinolpan forte koji je prirodnog porijekla, zatim aromatreapija, vitamin C zbog jačanja obrambenih sposobnosti organizma, održavanje toalete nosa primjenom NISITA masti ili spreja za nos svakodnevno kod djece i odraslih.
Da li se, po vašem iskustvu i mišljenju, antibiotici prečesto koriste u liječenju upale sinusa?
Antibiotici se zaista, prema mom iskustvu pretjerano koriste u lječenju akutnih infekcija gornjeg respiratornog trakta a pogotovo se prečesto koriste i ponavljaju nekoliko puta u toku nekoliko meseci u terapiji hroničnog rinosinusitisa pri čemu imaju gotovo zanemariv učinak.
prim. mr sci. Gordana Šukalo, dr. med., specijalista otorinolaringologije