1. dio: Uticaj linolne kiseline u tretmanu hroničnih nezaraznih dermatoloških bolesti (NCD) kod djece i odraslih


KOŽA JE OGLEDALO VAŠEG ZDRAVLJA
Koža je najveći organ ljudskog organizma. Kompleksne je strukture sa osnovnom ulogom da zaštiti unutrašnjost ljudskog organizma od spoljašnje sredine.Preko čula održava komunikaciju sa elementima spoljašnje sredine, ujedno je i fizička permeabilna barijera koja štiti organizam od infektivnih agenasa okoline.
Termoregulacijom, (senzornu funkciju ), pruža protekciju od štetnih uticaja sunčevog zračenja,ali ima ulogu i u sintezi vitamina D, zarastanju rana i regeneraciji,
- Epidermis:glavna permeabilna barijera,imunološka funkcija,adhezija, ultravioletna protekcija Sastoji se od tri sloja koji obavljaju određene funkcije :
- Dermis:glavni strukturni elementi, tri glavna tipa komponenti:ćelije, fibrozni matriks,difuzni i filamentozni matriks,vaskularne, limfatične i nervne mreže
- Hypodermis :insulacija, mehanički integritet,sadrži velike krvne sudove i nerve
Zdrava, njegovana koža doprinosi našem opštem osećaju blagostanja i ličnog zadovoljstva.
HRONIČNE NEZARAZNE DERMATOLOŠKE BOLESTI
Hronične masovne nezarazne bolesti, nastale kao posljedica interakcije mnogobrojnih ekoloških i društveno-ekonomskih odnosa i biološkog odgovora čovjekovog organizma. Postaju značajnije jer umnogome zavise od zajedničkih faktora rizika koji podstiču, ubrzavaju ili izazivaju njihovu pojavu i čak u 70% su preventabilne. Hronične nezarazne bolesti predstavljaju vodeći javnozdravstveni problem u svim razvijenim zemljama svijeta. Njihovoj sve većoj učestalosti svakako pridonosi starenje stanovništva kao i moderni način života s urbanizacijom, industrijalizacijom i štetnim životnim navikama.
SKUPINA EKZEMATOIDNIH DERMATOZA
EKCEM
Ekcem ili dermatitis je posebna reakcija koja se očituje različitom kliničkom i histološkom slikom; to je uobičajeni završni oblik brojnih poremećaja.
ATOPIJSKI DERMATITIS
(AD, atopijski ekcem, neurodermitis) je hronična upalna bolest kože koja se obično javlja u dojenačkoj dobi. Atopija znači genetski preisponirana bolest sa sklonosti povećanom stvaranju IgE protutijela, tj. nasljeđuje se sklonost alergiji (atopijska konstitucija). Jedan vid atopijskog trijasa, tj. peludne groznice, astme i ekcema. Obično sa sezonskim pogoršanjem kliničke slike, hroničnog ekcematoidnog dermatitisa s jako izraženim svrbežom i ljuskavim eritematoznim lezijama, vezikulama, krustama i fisurama. Lezije se najčešće nalaze na pregibima, osobito u antekubitalnoj i poplitealnoj jami; generalizirana eritrodermija u teškim slučajevima.
Teži oblik vrlo suhe kože, nadražena koža koja svrbi, smatra se atopičnom kožom. Ova kožna bolest javlja se u ranom djetinjstvu i ima sve značajke prave epidemije. Čak je jedan od glavnih razloga posjeta dermatalogu! U posljednjih se 30 godina u zapadnim zemljama broj slučajeva atopijskog dermatititsa gotovo utrostručio. Nedovoljno poznata ili shvaćena, atopična koža narušava kvalitetu života djece i njihovih roditelja. Ipak, novija su znanstvena istraživanja unaprijedila razumijevanje ove bolesti i promijenila način liječenja od rođenja.
Atopijski dermatitis je upalna kožna bolest koju karakterizira ekstremna suhoća i crvene mrlje često prekrivene malim vezikulama (mali "mjehurići") koje izazivaju jak svrbež.
ALERGIJSKI KONTAKTNI DERMATITIS
Reakcija kasne preosjetljivosti koja se javlja nakon kontakta kože s antigenom. Lezije nastaju na mjestu kontakta i obično su vezikularne, iz njih se cijedi tekućina, nastaju kruste; vezikule su obično raspoređene linearno. Najčešći alergeni su smole biljaka roda Toxicodendron (otrovni bršljan, hrast, ruj), nikal, guma i kozmetika.
IRITACIJSKI KONTAKTNI DERMATITIS
Upala kože uslijed izravne ozljede egzogenim agensom. Ekcem najčešće pogađa ruke, a dermatitis nastaje ili se pogoršava zbog hroničnog izlaganja vodi i deterdžentima. Svakodnevna primjena sapuna i kupki , detrdženta za pranje suđa i veša može uzrokovati suhoću kože , pojavu ekcema i alergija sa pratećim simptomima suhe kože i svrbeža. Klinički znaci mogu biti suha koža, ispucala koža, eritem i edem.
PAPULOSKVAMOZNE BOLESTI
Bolesti koje se očituju papulama i ljuskama.
PSORIJAZA
Hronična, recidivirajuća bolest. Klasična lezija je dobro ograničen eritematozni plak sa srebrno-bijelim ljuskama po površini. Zahvaća ekstenzorne površine (npr. koljena, laktove i glutealnu regiju); može zahvatiti dlanove i vlasište (osobito prednji rub vlasišta). Prateći nalazi su psorijatični artritis i promjene noktiju (oniholiza, rupičavost ili zadebljanje nokatne ploče s nakupljanjem subungualnih naslaga) Tokom zime se simptomi znatno pogoršavaju zbog niskih temperatura vazduha i niske vlažnosti, suhog i toplog vazduha u prostorijama koje se griju.