2. dio: Uticaj linolne kiseline u tretmanu hroničnih nezaraznih dermatoloških bolesti (NCD) kod djece i odraslih


Preporuka dermatovenerologa
LIJEČENJE EKCEM I ATOPIJSKI DERMATITIS
Izbjegavanje iritansa; hidracija kože; liječenje inficiranih lezija [obično sa Staphylococcus aureus (SA)— u obzir uzeti se koriste domicilne sojeve rezistentne na meticilin (engl. community-acquired methicillin-resistant strains = CA-MRSA)]. Sistemski glukokortikoidi samo u slučaju teških pogoršanja koja ne reagiraju na lokalnu konzervativnu terapiju. Obavezno liječenje kliničkih simptoma koji bitno narušavaju kvalitet života pacijenta ( QoL) kao što su suha koža, ispucala koža, eritem , edem adekvatnom lokalnom terapijom.
“LINOLA MEDICINSKA KOZMETIKA” NA BAZI LINOLNE KISELINE
Temelji današnjih proizvoda Linola kozmetike postavljeni su još davne 1938.godine. Kliničke studije potvrđuju efikasnost i podnošljivost svih proizvoda iz Linola linije, jedinstvena formula sa linolnom kiselinom koja podstiče prirodni proces regeneracije kože i štiti je od gubitka vlage uz ricinusovo ulje , koje pruža koži hidrataciju i Vitamin E kao snažni oksidans , namjenjen za njegu suhe, oštećene kože ili kože sklone atopijskom dermatitis sa ublažavanjem osjećaja zaetezanja i svrbeža.
LINOLNA KISELINA
Linolna kiselina je polinezasićena masna kiselina koja se koristi u biosintezi arahidonske kiseline i stoga dela prostaglandina. Nađena u lipidima ćelijske membrane. Sam njen naziv nam govori i o njoj – u kojoj “linolna” potiče od grčkog “linon” ili “lan”, dok se “olna/oleinska” prevodi kao “izvedena iz ulja” – je nezasićena mast. Nezasićene masti su kritične za podsticanje obnove i regeneracije ćelija, održavajući kožu mekom, gipkom i mladom.. Njihovo pomanjkanje dovodi do suhe, ljuskave kože sa poremećenom zaštitom, što se posebice očituje povećanim transepidermalnim gubitkom vode.
Biomolekule su molekule koje izgrađuju čitavi živi svijet i čine razliku između žive i nežive prirode. Pod biomolekule ubrajaju se ugljikohidrati ili šećeri, nukleinske kiseline koje izgrađuju DNA, proteini i lipidi.Lipidi su izrazito važne biomolekule jer štite naše stanice i služe kao prva linija obrane. Također, lipidi djeluju kao kontrolna točka, služe za komunikaciju i kao energetska rezerva, izgrađuju hormone. Toj velikoj obitelji lipida pripadaju linolna i linolenska kiselina, a obje su nezasićene esencijalne masne kiseline. Sama riječ „esencijalne“ opisuje njihovu značajnost za opstanak i pravilno funkcioniranje našeg organizma.
Linolna kiselina pripada omega 6 masnim kiselinama, a linolensku kiselinu možemo naći među omega 3 masnim kiselinama.
Pogodnosti linolne kisleine
Linolna kiselina, koja je poznatija i kao vitamin F, obezbeđuje hidriraniju i jedriju kožu bez njenog opterećivanja; jača i štiti barijeru kože, čime pomaže u odbrani od UV zraka i zagađivača vazduha kao što je dim, atmosferskog zagađenja koji uzrokuju aktivnost slobodnih radikala što može dovesti do bora i znakova starenja. Takođe olakšava probleme hiperpigmentacije, izazvane sunčevim zracima. Pored očiglednih antiinflamatornih svojstava linolne kiseline, druge prednosti uključuju poboljšani obrt ćelija, tako da koža izgleda svetlije i jača kožna barijera.
ISKUSTVO DERMATOLOGA
U izboru adekvatne lokalne terapije u liječenju pacijenata sa promjenama na koži tipa Ekcema i Atopiskog dermatitisa “Linola” medicinska kozmetika na bazi linolne kiseline , preporučena je pacijentima za korištenje u formi Linola zaštitnog balzama uz Linola gel za tuširenje i pranje, kao dnevna njega uz jednostavno korištenje, nanošenje na kožu nakon tuširanja više puta dnevno. Također i u formi Linola losiona za tijelo, za svakodnevnu njegu suhe, osjetljive kože, kože sklone dermatitisima koja doprinosi prirodnom procesu regeneracije kože uz ublažavanja osjećaja zatezanja i svrbeža kože što je pacijentiima bitno poboljšalo kvalitet života . Veliki značaj ima “Linola baby und kind” dječija medicinska kozmetika, u liječenju Atopijskog dermatitisa kao i kod opravka kože nakon čestih bakterijskih infekcija , obično sa Staphylococcus aureus (SA).